1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Yeni enfeksiyon artışıyla Tokyo tetikte

Yeni enfeksiyon artışıyla Tokyo tetikte

Koronavirüs enfeksiyon vakasında, haftalardır gözlenen en yüksek sayıyı onaylayan Tokyo’daki resmî makamlar bir uyarı yayımladı.

Screenshot-2020-06-03-at-06.43.24

Eyalet valisi, bu durumun, Tokyo sakinlerinin tedbiri elden bırakmaması için bir teşvik olduğunu fakat ekonomiyi kademeli olarak yeniden faaliyete geçirme planını da değiştirmeyeceğini açıkladı. 

Resmî makamlar salı günü 34 yeni enfeksiyon vakası bildirdi. Üç haftadır ilk kez günlük 30 dan fazla vaka sayısı aşıldı. Yaklaşık 14 milyon kişinin yaşadığı eyalette yaklaşık 5,300 kişinin testi pozitif sonuçlandı.

Bu artış, merkez yönetimin olağanüstü hali kaldırmasından bir hafta sonra meydana geldi.

Bu durum, Tokyo yönetimini işyerlerinin kapanmasına dair talepleri kolaylaştırmaya zorladı.

Resmî makamlar, vaka sayısındaki artıştan itibaren durumu gözlemliyor ve durumun daha da kötüye gittiğini bildiriyor.

Eyalet valisi Yuriko Koike “COVID-19’un yayılmasını engellerken bir yandan da sosyal ve ekonomik faaliyetlerin devam etmesini istiyoruz” dedi.

Resmî makamlar özellikle barlar ve gece kulüplerindeki enfeksiyon risklerinden dolayı kaygılı. Tokyo’da geçtiğimiz hafta bildirilen 90 vakanın yaklaşık üçte biri bu tür işletmelerle bağlantılıydı. 

Çalışanlarının birçok yabancıyla iletişim kurması sebebiyle bu işletmeler enfeksiyon rotalarını saptamakla görevli kişiler için bir problem kaynağı.

Haberin orijinal halini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap