İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Prenses Kaguya ve Isao Takahata

Prenses Kaguya ve Isao Takahata

Studio Ghibli denilince aklınıza ne geliyor? Komşum Totoro mu? Yoksa Hayao Miyazaki mi? Eğer cevabınız evet ise tüm bildiklerinizi kenara bırakın. Çünkü bu sefer Studio Ghibli'nin kurucu ortaklarından Isao Takahata ile bir yolculuğa çıkacağız. Studio Ghibli'de yönettiği ilk film olan Ateşböceklerinin Mezarı'na uğramadan Prenses Kaguya Masalı ile başlayalım.

WhatsApp Image 2020-07-08 at 16.55.38

Asıl  ismi Bambu Toplayıcısının Hikayesi (Taketori Monogatari) olan bu öykü 10. yy Japonya’sına ait olan bir öyküdür. Sonrasında kahramanı ile anıldığı için Prenses Kaguya (Kaguya-hime no Monogatari) olarak da dile getirilmeye başlanmıştır. Birazcık bahsedelim hikayeden.

Hikaye Miyatsuko adlı bir bambu toplayıcısının, bambunun içinde hapsolmuş bir parmak büyüklüğündeki bebeği görmesi ile başlar. İlahi bir gücün kendilerine gönderdiğini düşündükleri bu minik kızı büyütmeye karar verirler. Neden bir bambu  içerisinde derseniz onu da şöyle açıklayalım. Uzayda iki koloni arasında çıkan savaşta, Prenses Kaguya, Ay Krallığı tarafından dünyaya gönderilmiştir. Prenses Kaguya inanılmaz bir hızla büyür, ihtiyaçları artar. Bununla nasıl başa çıkacağını bilmeyen Miyatsuko, bu güzeller güzeli kızı bulduğu bambudan kestiği her parçadan ihtiyaçlarını karşılayacak kadar altın bulur ve Kaguya’yı güzelce büyütür.

Şehir merkezine bir konak yaptırıp, köyden taşınırlar. Her şeyi geride bırakan aile, Kaguya’nın gerçek bir prenses olabilmesi için gerekli eğitimleri almasını ister.    Şehrin en soylu ailelerinden prensler Kaguya için gelir. Kaguya’nın tek isteği ise ona olan aşklarını ispat etmeleridir. İspat uğruna yaptıkları her şeyin sahte olması Kaguya’nın canını oldukça sıkmıştır. Ve bu alemdeki sahtelikten, insanlardan sıkıldığını söyler kendisi için gelen imparatora. İmparatorla konuştuğunda aydan geldiğini anlar ve ayın 15’i geldiğinde tekrar aya dönmesi için onu almaya geleceklerdir. Bunu duyan yaşlı çift konağın her tarafına muhafız yerleştirir; fakat vakit geldiğinde yaşlı çift hariç herkes uyuyakalır ve Kaguya’nın gidişini izlerler…

Çok sıradan bir hikaye gibi görünebilir. Fakat burada ilginç olan 10. yüzyılda yazılmış bu hikayenin 2013 yılında sinemaya uyarlanması sonucunda bu kadar ilgi görmesi. Eğer gösterişten uzak, gözlerinizi yormayacak bir film izlemek istiyorsanız suluboya efektinin yoğun olduğu  bu filmi mutlaka izleyin ve bambu ağaçları ile güzel, yeşil bir yolculuğa çıkın. Öyle güzel bir yolculuk ki, ne altyazıya ne ekstra bir efekte ihtiyaç duymuyorsunuz. Filmde Japonya’nın kültürüne dair pek çok şey görmek mümkün.Isao Takahata’nın farklı yorumu ile bambaşka bir dünyayla tanışıyoruz. Yapmanız gereken yalnızca izlemek. İyi seyirler.

Yorum Yap

Yorum Yap