1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. COVID-19 nedeniyle Japonya’da hastaneye yatan kişi sayısında büyük bir dalgalanma yaşanıyor

COVID-19 nedeniyle Japonya’da hastaneye yatan kişi sayısında büyük bir dalgalanma yaşanıyor

20200805_03_867597_L

Salı günü Japonya’da 1.200’den fazla yeni koronavirüs vakası bildirildi. Geçtiğimiz ayda hastanelerde tedavi görenlere göre bu kişi sayısı beş kattan fazla bir artış gösterdi.

En fazla enfeksiyon Tokyo’da görüldü. Salı günü toplam 309 yeni vaka rapor edildi; bununla beraber üst üste sekizinci günde Tokyo’da 200’den fazla vaka görüldü.

Sağlık bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz çarşamba itibarıyla ülke çapında 4.000’den fazla kişinin virüs nedeniyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Bu sayı 1 Temmuz’da 700’ün biraz altındaydı.

Eyalet bazında bakıldığında Tokyo’daki yatan hasta sayısı dört kattan fazla arttı. Ancak diğer eyaletler çok daha kötü durumda. Bu sayı Osaka’da 20, Aichi’de 65 kat arttı.

Sağlık Bakanı Kato Katsunobu, Japonya’nın şu anda başa çıkmak için yeterli hastane ve yatağa sahip olduğunu söyledi. Ancak bu durumdan kötü şekilde etkilenen hastanelerin de yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkedeki araştırmacılar idrarda bulunan bir proteini test ederek bir kişinin durumunun ciddi olup olmayacağını bulmanın bir yolu üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca bu protein normal test kitleriyle tespit edilebilir.

Kaynak: NHK World

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap