1. Ana Sayfa
  2. Siyaset
  3. Başbakan Suga: Japonya – Güney Kore bağları gergin kalamaz

Başbakan Suga: Japonya – Güney Kore bağları gergin kalamaz

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga , Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile ilk telefon görüşmelerinde iki ülke arasındaki gergin ilişkiyi iyileştirmek için adımlar atmasını istedi.

Japonya Başbakanı Suga ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Güney Kore’nin isteği üzerine Perşembe günü yaklaşık 20 dakika konuştu. Görüşme saat sabah 11’de başladı.

Konuşmada Suga, başbakanlık görevini üstlendikten sonra kendisini tebrik ettiği için Moon’a teşekkür etti. Moon’dan koronavirüs ve diğer sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmak istediğini belirtti.

Suga, Japonya ve Güney Kore’nin önemli komşular olduğunu kaydetti. İki ülke arasındaki ortaklığın hayati önem taşıdığını söyledi. Başbakan, Kuzey Kore sorununun her iki ülke için de kritik olduğunu sözlerine ekledi.

Japonya ve Güney Kore arasındaki ilişkiler, bazı Korelilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon şirketlerinde çalışmaya zorlandıklarına dair iddiaları gibi sorunlar yüzünden soğumuştu.

İki ülkenin yeni koronavirüs nedeniyle getirdiği giriş kısıtlamalarına atıfta bulunarak, yakın gelecekte iş adamları ve turistlerin seyahate yeniden başlamasıyla ilgili görüşmeleri hızlandırma kararı aldılar.

Yorum Yap

Yorum Yap