1. Ana Sayfa
  2. Siyaset
  3. Japonya Bilim Kurulu tarafından önerilen 6 kişi atanmadı, Başbakan Suga’nın atama gücü

Japonya Bilim Kurulu tarafından önerilen 6 kişi atanmadı, Başbakan Suga’nın atama gücü

Suga

Ayın 1’inde Başbakan Yoshihide Suga tarafından atanan Japonya Bilim Kurulu’nun yeni kurul üyeleriyle toplantı yapıldı, toplantıya katılan kişilerle yapılan görüşmeler kurul tarafından önerilen 6 adayın dahil edilmediğini ortaya çıkardı. Üyeler Başbakan tarafından atanır ancak ilk defa kurul tarafından önerilen adaylar atanmadı. Atanmayan akademisyenler bunu “akademik özgürlüğe şiddetli bir müdahale” olarak eleştirdiler.

Kurulun 210 üyesi vardır. Görev süresi 6 yıldır ve bunların yarısı 3 yılda bir değişmektedir. Japonya Bilim Kurulu Yasası’na göre üyeler toplantıda aday gösterilenler içinden seçerek Başbakana önerir ve Başbakan önerilene göre atama yapar. Sekreterliğe göre kurulun önerdiği bir adayın atanmadığı bir durum hiç yaşanmadı.

Kayıtlara göre Ağustos’un sonunda hükümete 105 aday önerilmesine rağmen ayın 1’indeki toplantıda 99 yeni üye açıklandı, 6 tanesi atanmamıştı. Hükümete sorulduğunda “Bu bir kaza ya da idari bir hata değil” şeklinde cevap verildi.

Atanmamış üniversite profesörlerinden biri, Ulusal Güvenlik Yasası ve Komplo Yasası’na karşı gelindiğini belirtti. Bu adımı “akademik özgürlüğü garanti eden anayasayı ihlal eden sert bir müdahale” olarak eleştirdi.

Diğer yandan kabine sözcüsü Katsunobu Kato ayın 1’inde yaptığı açıklamada “Bunun akademik özgürlüğün ihlaline yol açacağını sanmıyorum.” dedi.

Kaynak: Asahi

Yorum Yap

Yorum Yap