1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Japonya’da ırkçılık tartışması

Japonya’da ırkçılık tartışması

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir tren istasyonunda siyahi bir adamın, 'sırf saçları rastalı' olduğu için polis tarafından çantası aranınca ülkede ırkçılık tartışması yeniden gündeme geldi.

main japon

Yaklaşık yarım saat boyunca polislerle tartışan genç olayı kameraya alarak internete yükledi. Viral olan görüntülerde Japon polis memurunun “rastalı saçlara sahip kişilerin uyuşturucu kullanmaya yatkın olduğunu” söylediği açıkça duyuluyor.

Japon ve Bahamalar kökenli olan ve Japoncayı ana dili olarak konuşan İngilizce öğretmeni Alonzo Omotegawa, 27 Ocak tarihinde Tokyo’da bir tren istasyonundan çıkarken polisler tarafından durduruldu.

Omotegawa bunun nedenini sorduğunda polislerden hiç beklemediği bir cevap aldı. Yaklaşık yarım saat boyunca neden durdurulduğunun izah edilmesini bekleyen siyahi gence polis memurlarından biri, “Kişisel tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Saçlarının rastalı olması senin suçun değil. Rastalı ve modaya uygun giyinen kişilerin uyuşturucu kullanmaya eğilimi var.” diye karşılık verdi.

Tüm yaşananları cep telefonuyla videoya kaydeden Omotegawa polis memuruna, “Yani sadece saçlarım rastalı diye durdurdunuz, bana karşı bir ön yargınız yok öyle mi?” dediğinde polis memurunun, “Evet aynen dediğim gibi. Bizi gördüğün zaman tedirgin oldun. Bu senin suçun değil. Sen kötü birisin demiyorum.” diye cevap verdiği görülüyor.

Söz konusu polis memuru Omotegawa’nın çantasını aradıktan sonra ise herhangi bir yasaklı madde bulamıyor.

“Son 6 ayda 3 kez polis tarafından arandım”

Omotegawa tüm yaşananları internete yükledikten sonra video Twitter üzerinde viral oldu ve birkaç gün içerisinde 250 bini aşkın kez izlendi, 4 bin 500’e yakın kişi de görüntüleri yeniden paylaştı.

İnternet üzerinde görüşlerini dile getiren siyahi İngilizce öğretmeni, son 6 ayda 3 kez polis tarafından durdurulduğunu ve bunun sebebinin Japon toplumunda yaygın olan “kibar ırkçılık” kavramı olduğunu belirtti.

Kaynak: euronews

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar

    Bilemiyorum bana çok da ırkçılık gibi gelmedi, ki “Kibar ırkçılık” diye bir şeyi ilk kez duyuyorum. Bu sadece doğal içgüdüsel bir önyargı bence. Yani bu saç modeline sahip insanlarda uyuşturucu görme olasılığı, sahip olmayanlardan %10-20 bile daha fazlaysa özellikle kontrol etmeleri doğal. Bu saçın doğal görüntüsü ise bir şey diyemeyeceğim ama yine de katlanması daha mantıklı bir hareket olurdu. Sonuçta sen dahil 20 kişide aynı günde, aynı saç modeliyle, bir şey çıkmıyorsa bakmayı kesecek tiplere benziyorlar. Kaba durmuyor polis. Sorun sende değil lütfen kişisel algılama bile diyor adeta. Bu rütbeyle mütevazi bile denebilir, gördüğüm nice polise kıyasla yani:1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir