İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Japonya’da 5 bin 800 öğrenci salgın nedeniyle okulundan ayrıldı

Japonya’da 5 bin 800 öğrenci salgın nedeniyle okulundan ayrıldı

Japonya'da yüksek öğrenim gören 5 bin 800 öğrencinin Nisan-Aralık 2020 döneminde, koronavirüs nedeniyle eğitimine ara verdiği ya da okulu bıraktığı ortaya çıktı.

japonya_ogrenci

Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının (MEXT) araştırması ülke geneli okulunu terk eden ya da eğitimine ara veren öğrencilerin oranını inceledi.

İncelemeye dahil edilen ülke geneli 1000’den fazla 4 yıllık üniversite ile mesleki ve teknik yüksekokulların yüzde 95’i cevap verdi.

Araştırma, yüksek öğrenim gören 5 bin 800 öğrencinin geçen yıl Nisan-Aralık arası dönemde eğitimine ara verdiği ya da okulu bıraktığını ortaya çıkardı.

Bin 367 öğrenci kalıcı olarak okuldan ayrıldı

Buna göre bin 367 öğrenci kalıcı olarak okulundan ayrılırken, 4 bin 434 öğrenci eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Okuldan ayrılma sebepleri arasında en fazla COVID-19 salgınının olağan etkisi gösterildi.

Kamu yayıncısı NHK’ya konuşan MEXT yetkililerine göre, aynı dönemde okulların yüzde 99’u harç ücreti ödeme mühletini uzatırken, yüzde 744’ü ise ya ücreti düşürdü ya da harçtan feragat etti.

Nihon Üniversitesinden Prof. Kaori Suetomi, salgının etkisi sonucu ayrılan öğrencilerin çoğunun çalışmak ve ailelerine finansal destek vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Kaynak: AA

Yorum Yap

Yorum Yap