1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Japon deprem uzmanı, Marmara depremi için uyarıda bulundu

Japon deprem uzmanı, Marmara depremi için uyarıda bulundu

Balıkesir'de "Deprem gerçeği: Türkiye ve Japonya arasındaki farklar" sempozyumuna katılan Japon deprem uzmanı Moriwaki, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda bir bölgedeki tehlikeye dikkat çekti. Moriwaki, yumuşak zemin uyarısında da bulundu.

moriwaki

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve büyük hasara yol açan “Asrın Felaketi”nin ardından, Türkiye’de depreme karşı farkındalık çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde “Deprem gerçeği: Türkiye ve Japonya arasındaki farklar” konulu bir sempozyum düzenlendi. Japon uzman ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, sempozyuma konuşmacı olarak katılarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Moriwaki, Türkiye’nin olası depremleri en az hasarla atlatması için herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı ve öncelikli olarak mevcut binaların kentsel dönüşümle güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Kentsel dönüşüm yapılırken yumuşak zeminli yerden başlamak lazım. Zemin sertse bina kötü de olsa fazla sıkıntı olmuyor” şeklinde konuşan Moriwaki, Türkiye’deki fay hatlarının doğudan batıya hareket ettiğini ve bu durumda Marmara Bölgesi’nin deprem riski altında olduğunu ifade etti.

Moriwaki ayrıca, İstanbul’un Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın bir kolu üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, fay hattının İstanbul Boğazı’nın girişinden güneye 20 kilometre ilerideki noktadan Silivri ve Çanakkale’ye doğru ilerlediğini söyledi. “Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Ne zaman olacağını kimse söyleyemez, ancak bir gün gelecek olan bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmalıyız. Devlet, hükümet, belediye, okullar ve her aile birlikte hareket ederse hasarı yüzde 70 azaltabiliriz” şeklinde konuştu.

Yoshinori Moriwaki, sempozyumdaki konuşmasında ayrıca geçen yıl aralık ayında Kahramanmaraş’ta katıldığı bir programda, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın kırılmaya başladığını ve bu ili de etkileyebileceğini söylediğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap