DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19376332.15442%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Çocukların atletik yeteneklerinin düşüşü arkasındaki neden: Akıllı telefonlar
  • Japonya Postası
  • Yaşam
  • Çocukların atletik yeteneklerinin düşüşü arkasındaki neden: Akıllı telefonlar

Çocukların atletik yeteneklerinin düşüşü arkasındaki neden: Akıllı telefonlar

ABONE OL
Aralık 28, 2019 18:40
Çocukların atletik yeteneklerinin düşüşü arkasındaki neden: Akıllı telefonlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya Spor Ajansı tarafından ülke çapında yapılan bir araştırmaya göre, çocukların fiziksel güç ve atletik yeteneklerinde düşüş saptanmıştır. Ajansa göre ise suçlu kısmen akıllı telefonlar.

Yapılan yıllık araştırmada fiziksel aktiviteler, koşu ve top fırlatmanın yanı sıra öğrencilerin yaşam tarzları da incelenmiştir. Bu mali yıl araştırması, ilkokulun beşinci sınıfında ve ortaokulun ikinci yılında olan 2.1 milyondan fazla çocuğu kapsamaktadır.

Fiziksel yeteneklerin ulusal ortalaması, hem erkekler hem de kızlar için son mali yılda düşüş göstermektedir. Beşinci sınıf erkeklerin ortalaması araştırmaların başladığı 2008 yılından itibaren en düşük düzeyde seyretmektedir.

Araştırma sonucu çocukların ve özellikle de erkek çocuklarının televizyon izlemek ve akıllı telefonları kullanmak için ayırdığı sürenin uzun olduğu görülmüştür.

Ortaokul öğrencilerinin atletik aktivitelere ayırdığı süre, haftada ortalama 90 dakikadan daha fazla düşüş göstermektedir.

Japonya Spor Ajansı, erkek ve kızların fiziksel güç ve atletik aktivite koşullarının son zamanlarda iyileşmekte olduğunu ve bu yüzden de son yapılan değerlendirmelerin daha da ciddiye alınması gerektiğini söylemektedir. Ajans ayrıca toplulukların dahil edilmesi gerektiğini ekleyerek, okulların yapabileceklerinin sınırlı olduğunu bildirmektedir.

Bu araştırmaya dahil olan, Nagoya Gakuin Üniversitesinden Profesör Takahiro Nakano, son birkaç yıldaki yoğun yaz sıcağının çocukların dışarıda egzersiz yapması için zaman bulmayı zorlaştırabileceğini hatırlatmıştır.

Kaynak: NHK World
Çeviri: Ezgi Benli

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ