DOLAR 32,9017 -0.46%
EURO 35,8663 -0.28%
ALTIN 2.536,35-0,56
BITCOIN 2237657-0.4213%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japon araştırma ekibi, dişi meyve sineklerinin romantik seçimlerindeki beyin mekanizmasını çözümledi
  • Japonya Postası
  • Yaşam
  • Japon araştırma ekibi, dişi meyve sineklerinin romantik seçimlerindeki beyin mekanizmasını çözümledi

Japon araştırma ekibi, dişi meyve sineklerinin romantik seçimlerindeki beyin mekanizmasını çözümledi

ABONE OL
Ocak 6, 2020 16:57
Japon araştırma ekibi, dişi meyve sineklerinin romantik seçimlerindeki beyin mekanizmasını çözümledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nagoya Üniversitesi araştırma ekibi dişi meyve sineklerinin, daha önce tekrar tekrar reddetmelerine rağmen, erkek meyve sineklerinin yaklaşma çabalarını sonunda kabul etmelerinin arkasında yatan mekanizmayı çözdü.

Araştırma ekibi “Bu beyin mekanizmasının varlığı, erkeğin dişi tarafından sürekli reddedilse bile kur yapmaya devam etmesi yönünde erkeği teşvik ediyor.” sonucuna varmıştır. Kur davranışı bulunan canlılar arasında, dişi yeterli bir eş olarak erkeği kabul etmeden önce sürekli reddetme davranışı göstermiştir.

Sinirbilimci Profesör Azusa Kamikouchi önderliğinde ekip, dişilerin eş bulmadaki başta reddedip sonra kabul etme davranışı sergilemelerini sağlayan bir sinirsel ağ keşfetmiştir. Bu sinir ağı 2 demet sinir grubundan oluşmaktadır. Birinci ağ, erkeği reddetmesini sağlayan dopamin salgısına cevap vermektedir. Fizyolojik olarak gerçekleşen bu olay ikinci ağda bulunan sinir grubunun aktive edilmesine neden olmaktadır. İkinci sinir grubu, ilk sinir grubundaki uyarıların baskılanması için nörotransmitter madde salgılamaya başlamaktadır.

Araştırma ekibi aynı zamanda bu sinir ağının sineğin beyninin bir kısmında bulunduğunu ve bu kısmın insan beyninin sosyal ilişkiler ve karar verme mekanizmasıyla benzerlik gösterdiğini keşfetmiştir.

Ekip üyesi olan Hiroshi Ishimoto “ Bulgular bizi, ilk olarak reddeden fakat sonra dikkatli bir şekilde karar verme aşamasına geçen bir kadın beyninin evrimi hakkında aydınlatabilir. Meyve sineklerinin hayvanların çoğu gibi birden fazla sinirsel mekanizması bulunmaktadır. Sonuç olarak bu bulgular insan beyninin mekanizmasının çözümlenmesine ve özellikle sosyal bağ kurma seçimleriyle ilgili bize yol gösterebilir.” açıklamasında bulunmuştur.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Ezgi Benli

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ