DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19434731.91943%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japon Araştırmacılar Okyanus Sıcaklık Değişimlerini Tahmin Etmek İçin Deniz Kaplumbağalarını Kullanıyor
  • Japonya Postası
  • Teknoloji
  • Japon Araştırmacılar Okyanus Sıcaklık Değişimlerini Tahmin Etmek İçin Deniz Kaplumbağalarını Kullanıyor

Japon Araştırmacılar Okyanus Sıcaklık Değişimlerini Tahmin Etmek İçin Deniz Kaplumbağalarını Kullanıyor

ABONE OL
Aralık 31, 2019 18:40
Japon Araştırmacılar Okyanus Sıcaklık Değişimlerini Tahmin Etmek İçin Deniz Kaplumbağalarını Kullanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deniz sıcaklıklarını ölçmek ve değişiklikleri tahmin etmek uzun süreli hava durumu tahmini yapabilmekte büyük bir etken. Bir grup araştırmacı tahminlerin tutarlılığını arttırmak için pek de alışık olunmayan bir yöntem buldu: Deniz kaplumbağalarına izleme cihazları bağlamak.

Araştırmacılar Endonezya’da bilgi toplamak amacıyla sırtlarında cihaz bulunan 5 kaplumbağayı Arafura Denizi’ne salarak 3 ay boyunca takip etti. Sonuçlara göre deniz suyunun 3 ay sonra normalden 0,4 santigrat derece yüksek olacağını tahmin ettiler.

Tokyo Üniversitesi, Deniz Biyoloğu Katsufumi Sato ve Japonya Deniz-Dünya Bilim ve Teknoloji Ajansı’ndan (JAMSTEC) Takeshi Doi’nin de içinde bulunduğu araştırmalar sonucunda yapılan tahminler, uydudan elde edilen verilerle neredeyse birebirdi.

Son yayınlanan makalede, “Bütün 5 kaplumbağa Kuzey Avustralya ve Yeni Gine Adası arasında bulunan Arafura Denizi’ne göç ettiler. Orada veri aktarımı tamamlanıncaya kadar yaklaşık 3 ay kaldılar.” şeklinde açıklamada bulunuldu. Makalede, “ Kaplumbağaların dalışları boyunca Haziran 2017’den Ekim 2017’ye, 1000’den fazla derinlik-sıcaklık profil ölçümleri aldık.” şeklinde açıklandı.

Okyanus sıcaklığı ölçümleri diğer ekipmanların yanı sıra uydular ve 2000 metreye kadar dalabilen cihazlar tarafından yapıldı.

Denizaltı cihazlarının sığ sularda kullanılamamasından dolayı geleneksel yöntemler sıklıkla sıcaklık değişimlerini tahmin etmekte kullanılamıyor.

Ekip, Arafura Denizi’ndeki sıcaklık değişimlerini ölçmek için kullandıkları deniz kaplumbağaları metodunu, geleneksel yöntemlere ekledi.

Deniz kaplumbağalarını kullanmaksızın elde ettikleri sonuçlarda araştırıcılar, sıcaklığın 3 ay sonra normalden 0,2 santigrat derece daha düşük olacağını hesapladılar.

Deniz kaplumbağaları, deniz sıcaklıklarının soğuk olmasından dolayı Antarktika Denizi’nde kullanılamıyor. Deniz biyologları bu bölgelerde ölçüm yapmak için fok balıklarını kullanıyorlar.

Sato, “Eğer her yıl göç eden bir hayvan seçebilirsek okyanusları çepeçevre saran yeni bir izleme ağı oluşturabiliriz.” dedi.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Ezgi Benli

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ