DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19352761.28429%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japon ilkokul birinci sınıf öğrencileri fırıncı ve sporcu olma hayali kuruyor
  • Japonya Postası
  • Yaşam
  • Japon ilkokul birinci sınıf öğrencileri fırıncı ve sporcu olma hayali kuruyor

Japon ilkokul birinci sınıf öğrencileri fırıncı ve sporcu olma hayali kuruyor

ABONE OL
Mayıs 1, 2020 17:29
Japon ilkokul birinci sınıf öğrencileri fırıncı ve sporcu olma hayali kuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okul çantaları için sentetik deri üreten büyük bir fabrika olan Kuraray 1999 yılından beri ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin gelecekte ne olmak istedikleri hakkında yıllık anket düzenliyor. Geçtiğimiz 22 yıl boyunca değişmeyen, hayallerdeki bir numaralı meslek, kız çocukları için pastanecilik veya fırıncılıkken (%26.0) erkek çocuklarının hayallerindeki meslek hala sporcu (%18.8) olmak.

Ünlü olmak, şarkıcılık veya mankenlik dokuz yıldır peşpeşe kız çocuklarının hayalindeki meslek olarak ikinci sırada (%8.8) bulunuyor. İlk 10 meslek arasında yeni olan yok. Fakat insanların sağlığını ve emniyetini korumaya olan ilginin olağan yansıması olarak hemşirelik, hekimlik ve polis memurluğu birer sıra üste taşındı.

Erkek çocukları tarafından bu yıl ikinci sırada tercih edilen meslek olan polis memurluğu geçtiğimiz dokuz yıl boyunca aynı sıradaydı. Fakat bu yıl %15.1 lik oranla en yükseğe ulaştı. Sporcu olmak, genelde erkek çocuklarının %30 undan fazlası tarafından tercih edildiği için en üst sıradaydı. Fakat son yıllarda polis memurluğuna rağbet giderek artıyor. Bunun sebebinin polis memurlarının yalnızca olağanüstü durumlardaki görevleri olmadığı, aynı zamanda onların polis merkezi ziyaretleri gibi eğitim amaçlı ve halkla ilişkiler alanında organizasyonlar düzenlemesinin  çocukların hayranlığını artırması olduğu düşünülüyor.

En üst sıradaki sporcu dalına baktığımızda erkeklerin %59.6 sının futbolcu olmak istediğini görüyoruz. Bunu %19.1 ile basketbolcu ve %4.0 la ragbicilik izliyor.

Çocuklarınınkine kıyasla ebeveynlerin bu konudaki düşüncesi biraz farklı. Kız cocuğu anne-babaları çocuklarının en çok hemşire (%17.9) olmasını umuyor. Yine de üçüncü sırada eczacılık (%7.9), dördüncü sırada hekimlik (%6.8) ve beşinci sırada tıbbı meslek sahipliğiyle (%6.0) sağlık sektörüyle alakalı meslekler de yüksek sırada. Ebeveynlerin erkek çocukları için bir numaralı seçimi kamu çalışanlığı. 2009 yılı haricinde, kamu çalışanlığı hep birinci sırada. İlk defa sporcu olmak ilk üç tercih arasında değil çünkü genel olarak anne babalar çocukları için sabit bir meslek istiyor.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ