DOLAR 32,8914 -0.5%
EURO 35,8467 -0.34%
ALTIN 2.534,32-0,64
BITCOIN 2235129-0.31148%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Abe Koronavirüs vakalarının artışı için yeni bir acil durum yönetmeliğine gerek duymadığını söyledi.
  • Japonya Postası
  • Güncel
  • Abe Koronavirüs vakalarının artışı için yeni bir acil durum yönetmeliğine gerek duymadığını söyledi.

Abe Koronavirüs vakalarının artışı için yeni bir acil durum yönetmeliğine gerek duymadığını söyledi.

ABONE OL
Temmuz 27, 2020 16:08
Abe Koronavirüs vakalarının artışı için yeni bir acil durum yönetmeliğine gerek duymadığını söyledi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomiyi Canlandırma Bakanı Yasutoshi Nishimura, Sağlık Bakanı Katsunobu Kato ve diğer bakanların da bulunduğu toplantının ardından Abe, halka alabilecekleri tüm önlemleri almalarının azami derecede önemli olduğunu söyledi.

Yayılmaya neden olacak eylemlerden kaçınmaları için 3C’den ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınmaları gerektiğini bildirdi. Bu 3C: kapalı alan (confined space), kalabalık (crowded places) ve yakın temas (close contact).

Değişen sayılarda yapılan testlere rağmen henüz en yüksek test kapasitesine ulaşılmadığını ancak enfekte olan kişilerin erken tespiti ve tedavisinde gelişme göstermeye çalıştıklarını bildirdi.

Nishimura yaptığı bir haber konferansında hükümetin Koronavirüs vaka sayısı artışı durumunda enfeksiyonun önlenmesi ile ilgili yönergelere uymayan bar ve diğer kuruluşların isimlerinin açıklanacağını söyledi. İçlerinde virüsten en fazla etkilenen Tokyo, Osaka ve Aichi’nin de bulunduğu 8 bölgenin valisiyle yapılan telekonferans sonucu Nishimura açıklamada bulundu. Katılımcılar COVID – 19 önlemlerinin genel olarak yeme içme tesislerinde ve alkol hizmeti veren işletmelerde güçlendirilmesi konusunda anlaştılar. Yeni konferansta Nishimura endüstrilerin yönergeleri sıkı bir şekilde takip etmesini umduklarını söyledi. Yönergeye uymayan işletmelerde salgının görülmesi halinde adlarının Bulaşıcı Hastalık Önleme Yasasının 16. maddesi kapsamında açıklanacağını söyledi. Toplumu bir çok insan barındıran içkili parti düzenlemelerinden kaçınmaları için uyardı.

Savunmalarını yüksek tutmaları gerektiğini söyleyen Nishimura, daha fazla yayılmayı önlemek adına uyarıda bulundu. Koronavirüs hastaları için daha fazla hastane yatağı konacağını, hafif semptom gösteren veya hiç semptom göstermeyen taşıyıcılar için otel odalarının güvenliğini sağlamaya çalışacağını söyledi.

Tokyo Büyükşehir Hükümeti cuma günü 260 yeni vaka bildirdi. Osaka’daki rekor sayıda vaka da dahil olmak üzere bir gün öncesine göre ülke çapındaki vaka sayısında 770 kişi artış gözlendi. Son veriler Tokyo’da günlük 366 vakanın bildirildiği gün geldi. Perşembe günündeki artıştan az olmasına rağmen Tokyo, temmuz ayında enfeksiyonlu kişi sayısında sadece bir günde 3 haneli sayılara ulaştı.

Cuma günkü son sayılara göre ülke çapında şubat ayında Yokohama’da karantinaya alınan Diamond Princess Cruise Gemisindeki 700 kişi haricinde 28,960’tan fazla hasta ve 1,008 ölü bulunmakta.

Tokyo’da cuma günü itibariyle Koronavirüs teşhisiyle hastaneye yatırılanların sayısı 1,040 olup yükselmektedir. Bu sayı bir önceki günden 76 kişi daha fazladır. Büyükşehir Hükümetine göre durumu ağır olanların sayısı 5 – 16 kişi arasında azalma göstermiştir. Son raporlara göre enfekte olan kişilerin toplam sayısı merkezde 10,680 kişidir. Bu sayının %60’ının hangi yollarla enfekte olduğu bilinmemektedir.

Çarşamba günü başkentte toplam Koronavirüs enfekte kişi sayısı 10,000’i buldu. Mayıs ayında ülke çapında kalkan olağanüstü hal bildirgesinden sonra Tokyo’nun yanında başka kentlerden de vaka sayılarında keskin yükselişler göze çarpıyor.

Osaka Bölgesi Hükümeti 1 günde 149 yeni vaka sayısının kaydedildiğini bildirdi. Bu sayı bölge için öngörülen azami hastane yatak sayısının 130 kişi fazla. Osaka Hükümetine göre bölgenin yeni enfeksiyon sayısına göre diğer bölgeler arasından ilk 100’e peş peşe 3. girişi oldu.

Aichi bölgesinde NHK haber sitesine göre cuma günü 63 yeni vaka onaylandı. Bir önceki gün bölgesel rekorunu kırarak 97 yeni vaka kayıtlara geçmişti.

Bölgelere ve 3 yerel hükümete göre Tokyo’nun yanındaki Saitama Bölgesinde 45 yeni vaka onaylanırken Fukuoka Bölgesinde 52 yeni vaka onaylanmıştır.

Kamu ve yerel yönetimlerin salgının kötüye gidebileceği endişeleri olmasına rağmen perşembe günü başlayan 4 günlük tatil için yerli turizmi desteklemek amacıyla ödenek verilmeye başlandı.

Mobil şirketi olan KDDI’nin 4 günlük tatilin ilk günü olan perşembe gününden itibaren yaptığı ve akıllı telefonların konum bilgilerini kullanarak gerçekleştirdiği araştırmaya göre gezmeye giden insan sayısı geçen pazar gününe oranla 18 – 23 kişi arasında yükselme göstermiştir.

Shinto tapınağı olan Ise Jingu, Mie Bölgesinde bulunan popüler bir turist mekanı en büyük artışı kaydetti. Japonya’nın kuzeyinden güneyine Hokkaido’da bulunan Hakodate İstasyonu, Oita Bölgesindeki Yufuin, Ishigaki Adasındaki Yui Yolu ve Okinawa Bölgesi pazar gününden itibaren tatil bölgesi olarak en çok ziyaret edilen bölgeler oldu.

Merkezdeki son artışlar ve seyahat ödenek kampanyası ile ilgili endişeler hükümetin Tokyo’yu bu kampanyadan son dakika kararı ile çıkarılmasına yardımcı oldu.

Tokyo valisi Yuriko Koike 4 gün boyunca vatandaşları çok gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyardı. Pandemi uyarısının 4. seviye üzerine çıkması enfeksiyonun yayıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynak: Japantimes.co.jp

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ