DOLAR 32,8967 -0.04%
EURO 35,9276 -0.04%
ALTIN 2.532,85-0,70
BITCOIN 22410920.10966%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Dünya’nın ilk romanını yazan kadın: Murasaki Shikibu

Dünya’nın ilk romanını yazan kadın: Murasaki Shikibu

ABONE OL
Mayıs 9, 2020 10:55
Dünya’nın ilk romanını yazan kadın: Murasaki Shikibu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Murasaki Shikibu, Japonya’nın şanlı Heian Dönemi’nden çıkan en bilinen yazardır. Murasaki’nin romanı Genji’nin Hikayesi (Genji Monogatari) dünyanın en iyi ve eski romanlarından biri sayılmaktadır. Bazıları Murasaki’nin dünyanın ilk modern romancısı olduğunu iddia etmektedir.

Shikibu, aynı zamanda bilinen bir alim olan valinin kızı olarak Fujiwara Klanı’nda doğmuştur. Her zaman oldukça zeki olmuş, çocukken erkek kardeşinden hızlı öğreniyor olması babasının ‘’Eğer erkek olsaydın ne mutlu olurdum!’’ diye hayıflanmasına neden olmuştur. Yine de Shikibu’nun erkek kardeşiyle çalışmasına ve hatta o dönemde kadınlar için uygun olmadığı düşünülse de bazı Çin Klasiklerini öğrenmesine izin vermiştir.
Yirmili yaşlarının başında, Leydi Murasaki uzak bir akrabası ile evlendi. Tek kızı 999 yılında doğdu. M.S. 1001 yılında eşinin ölümünden sonra, yazma yeteneğini ve parlak zekasını bilen imparatorluk ailesi Leydi Murasaki’yi saraya getirdi.

Leydi Murasaki sarayda 2 yıl boyunca tuttuğu günlüğüne başladı. Saray yaşamı hakkında canlı açıklamalar verirken, günlük aynı zamanda Leydi Murasaki’nin düşüncelerine de ışık tutar. Örneğin, saray yaşantısının uçarı doğasını sevmemiştir. Oradaki bir yarışma resmini ‘’ülkemizin tarihinde bütün ulusun tüm enerjisini kağıt tomarlarını en iyi şekilde birleştirme yöntemine odakladığı an!’’ diye betimlemiştir. Murasaki aynı zamanda böyle anlaşılmaz bir dili okumaktan mutlu olmanın hanımlara yakışmayacağını düşünenlerin eleştirilerinden korkarak, Çince bildiğini gizlemek için büyük acılar çekmiştir.

Shikibu, Genji’nin Hikayesi’ne saraya gelmeden önce başlamış olabilir. Fakat büyük bir kısmı orada yazılmıştır, kabaca İmparatoriçe Akiko’nun nedimesi olduğu yıllara dayanır. Genji adında hayali bir prensin yaşamındaki karışıklıklar hakkında uzun bir romandır. Saraydaki diğer çoğu kadın gibi, Shikibu üst sınıf toplumunun günlük aktivite ve hallerini gözlemlemekte ustaydı.

‘’Parlak Prens’’ olarak bilinen Prens Genji’nin hikayeleri yayımlandığı andan itibaren çok tutuldu. Seslice okunması gerekiyordu, en eski Genji el yazması kaybolmuştur. Neyse ki erken 12. yüzyıl Genji el yazmaları sağlam kalmıştır ve roman yıllar boyu birçok dile çevrilmiş ve birçok bilgin tarafından ele alınmıştır.
Leydi Murasaki’nin sonraki yaşamı hakkında çok az şey bilinmektedir. 50’li yaşlarında bir manastırda inzivaya çekilmek için saraydan ayrılmış olabilir. Yazıları oldukça itibarını yitirmiş olan üst sınıf yaşamının başına gelecek büyük değişiklikleri sezdiğini gösterir.

Uzaktan, eyalet savaşçılarının sesleri gürledi, 1192’de samuraylar, imparatoru devirdi ve şogunun önderliğinde feodal askeri bir hükümet kurdu.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ