DOLAR 32,9135 -0.43%
EURO 35,8735 -0.26%
ALTIN 2.536,29-0,56
BITCOIN 2225796-0.37761%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Ghosn’un tazminat davasında duruşmanın kilit ismi hâkim karşısına çıkıyor

Ghosn’un tazminat davasında duruşmanın kilit ismi hâkim karşısına çıkıyor

ABONE OL
Ekim 1, 2020 15:44
Ghosn’un tazminat davasında duruşmanın kilit ismi hâkim karşısına çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski yönetici temsilcisi sanık Greg Kelly’nin (64), yıllık mal varlığı raporunda Nissan Otomotiv’in eski başkanı sanık Carlos Ghosn’un (66) tazminat davasında yaklaşık 9,1 milyar yen miktarında çalışan yevmiyesinin ödenmediğini gizleyerek Finansal Araçlar ve Borsa Kanunu’nu ihlal etmekle suçlandığı üçüncü duruşma ayın 29’unda Tokyo’da yapıldı. Mahkemenin kilit ismi tanık Toshiaki Onuma’nın (61) soruşturmasına başlandı, Tokyo İl Başsavcılığı Özel Soruşturma Departmanı ile itiraf pazarlığı yaptı.  Açığa çıkmasından kaçınılsa da ödenmeyen yevmiyelerin gerçek olduğu ortaya çıktı.

İtiraf pazarlığı sistemine 2018 yılında başlandı ve o zamandan beri anlaşmalarda ilgili kişiler tarafından mahkemelerin tanıklarında kullanılmaya devam etti. Eski başkan Ghosn ve diğerlerinin aynı yıl tutuklanmasının ardından Onuma kamuoyuna skandal hakkında ilk kez konuştu.

Onuma, genel sekreterlik görevleri ile ilgili çalışanların yevmiyelerinin ödenmesi ve özlük işlerinden sorumlu olduğunu belirtti. Eski başkan Ghosn’un yevmiyelerle ilgili “Ödenmemiş yevmiyeler var, bu ödemelerin ifşa edilmesinden kaçınarak nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum.” dediğine tanıklık ederek, “Kelly’nin eski çalışanına danıştım ve rapor ettim.” dedi.

Onuma’nın soruşturmada iş birliği sayesinde mahkemede tanıklık etmesi yerine itham askıya alındı ve davadan ihraç edildi. Davacı taraf Kelly’nin eski çalışanı ve Bay Onuma, eski başkan Ghosn’un liderliği altında rol paylaşımı yaparak yevmiyeleri gizlediklerine inanıyor. Onuma’nın soruşturma aşamasındaki yeminli ifadesine rağmen mahkeme devam edecek gibi görünüyor. Onuma’nın tanık sorgulaması aralık ayına kadar 23 kere yapılacak.

Diğer yandan Kelly suçsuz olduğunu iddia ediyor…

Kaynak: Asahi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ