DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22126882.08652%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

11:43

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

 • Menü
X
Japon Devleti Tarafından Finanse Edilen “Yerel Projelere Hibe Programı” Başvuruları Başladı
 • Japonya Postası
 • Güncel
 • Japon Devleti Tarafından Finanse Edilen “Yerel Projelere Hibe Programı” Başvuruları Başladı

Japon Devleti Tarafından Finanse Edilen “Yerel Projelere Hibe Programı” Başvuruları Başladı

ABONE OL
Ocak 12, 2023 08:28
Japon Devleti Tarafından Finanse Edilen “Yerel Projelere Hibe Programı” Başvuruları Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel Projelere Hibe Programı (GGP) Hakkında

Japon Devleti tarafından “Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (Japan ODA)” kapsamında 1989 yılından itibaren uygulanan bir program olan Yerel Projelere Hibe Programı ile gelişmekte olan ülkelerde yerel kalkınmayı odağına alan; temel eğitim, sağlık hizmetleri ve engelliler, kadınlar başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik hazırlanan projeler destekleniyor. Günümüze dek 140’ı aşkın ülke ve bölgede projenin üretilmesine destek olan hibe programı, 11 Eylül 2000 tarihinde Japonya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Türkiye’nin tüm bölgelerinden yerel kalkınmayı hedefleyen projelere açık olan mali destek programına belediyeler ve sivil toplum kuruluşları başvurabilecek.

Program Kriterleri ve Başvuru Süreci

Program kapsamında başvurusu yapılacak projelerin toplumun dezavanyajlı kesimlerini hedeflemesi ve yerel düzeyde tüm bölgeyi kapsayacak etkiye sahip olması beklenmekle birlikte projenin yalnızca belirli bir kesimin faydasını gözetmekten ötesine geçerek kapsayıcı bir yaklaşıma sahip olması gerekiyor. Destek almaya hak kazanan her bir proje için bina yapımı-onarımı, gerekli ekipman temini gibi bütçe kalemleri de dahil olmak üzere maksimum 10 milyon Japon Yeni (80.000 USD) destek verilecek.  Günümüze dek, destek programı kapsamında ilkokul onarımı, engelliler için özel okul, mesleki beceri geliştirme merkezleri, tıbbi ve acil ekipmanların sağlanması, eğitim ve sağlık merkezi gibi çeşitli projeler gerçekleştirilmiş durumda.

Program kapsamında kabul edilen proje konuları aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim
 • Temel Sağlık
 • Engelliler
 • Kalkınmada Kadın
 • Arama-Kurtarma Aracı ve Ekipmanları

Programa başvuru yapacak olan projeler, 2023 yılında değerlendiriliyor olup 2024 veya 2025 yılında uygulanmaya başlanacak. Hibe desteği almaya hak kazanan projelerin uygulama süreçleri de dahil olmak üzere bir yıl içinde tamamlanması gerekiyor. Ayrıca, projelerin tamamlanmasının ardından, gerekli görüldüğü takdirde ilgili projenin faaliyetlerini Japonya Büyükelçiliği tarafından denetlenebileceği belirtiliyor.

Önemli Hususlar

 • Her kurum yalnızca bir adet başvuru yapma hakkına sahiptir.
 • Başvuru formu ve gerekli diğer belgeler Türkçe olarak hazırlanmalıdır.
 • Başvuru dosyasının posta veya kargo yoluyla en geç 28 Şubat 2023 günü 17.30’a kadar Japonya Büyükelçiliğine ulaştırılması gerekmektedir.

Hibe programı ve program kapsamında önceki yıllarda destek almaya hak kazanmış olan projeler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.