DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22240780.09684%
İstanbul
°

18:54

AKŞAMA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japonya Hükümeti koronavirüse karşı tedbir olarak bazı ailelere para yardımı yapacak
  • Japonya Postası
  • Güncel
  • Japonya Hükümeti koronavirüse karşı tedbir olarak bazı ailelere para yardımı yapacak

Japonya Hükümeti koronavirüse karşı tedbir olarak bazı ailelere para yardımı yapacak

ABONE OL
Mart 30, 2020 19:24
Japonya Hükümeti koronavirüse karşı tedbir olarak bazı ailelere para yardımı yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nakit paranın düşük gelirli ailelere iletilmesi amaçlanıyor. İletilmesi planlanan paranın miktarı alınan diğer önlemlerle birlikte Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılasının %10’u kadar. Koronavirüsün neden olduğu ekonomik sarsılmayı azaltmak için direk devlet ödemesi ve şirket borçlarına yardım gibi çeşitli önlemlerin 56 trilyon Yen (3 trilyon 278 bin TL) tutması bekleniyor.

Başbakan Abe 2020 mali bütçesinin kabul edileceği 27 Mart günü öncelikli ekonomik önlemler paketi sunmayı planlıyor. Destekleyici ek acil durum bütçesinin nisanın başlarında onaylanması bekleniyor. Onaylanan bütçenin önümüzdeki aya son şeklini alması ve mayısta da uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

Nakit yardımı yapılacak aileler

Şu an için hangi ailelerin nakit yardımı alacağının belirlenmesi tartışmalı bir konu. Tartışmalar, hedef kitlesinin geliri belli bir seviyenin altına düşmüş ailelere mi yönelik olacağı ve nitelikli hanelere gelir kısıtlamasının getirilip getirilmeyeceği yönünde.

Diğer bir konu ise iş gücünün giderek büyük bir bölümünü oluşturan ve alternatif işlere hızlıca yönelemeyen serbest çalışan işçilere nasıl yardım edileceği.

Seyahat, turizm ve yemek endüstrilerinde çalışan insanlar yerli ve yabancı turist miktarındaki ani düşüşle en büyük etkiyi gören kesim oldu. Japonya Ulusal Turizm Örgütü (JNTO) 2017’de yaptığı açıklamada yerli ve yabancı turistlerin ülkede 4.7 milyon işçiyi desteklediğini ve bunun da ekonominin %5’ini oluşturduğunu söyledi. Japonya Kurumsal Araştırma Şirketi virüsün çıkışından itibaren gemi operatörü de dahil olmak üzere 12 hizmet sektörü firmasının iflas ettiğini açıkladı. 2020 Tokyo Olimpiyatlarının ertelenmesi, seyahat ve turizm sektörü şirketlerinin gelir akışlarında azalmaya neden oldu.

Japonya’da 53 milyon aile bulunuyor. Politikacılar bu ailelere yapılacak nakit ödemeleri aile gelir oranlarına göre olmak üzere 10 milyon Yen (588,110 TL) ile sınırlandırmayı düşünüyor.

Devlet ailelere yapılacak nakit ödemeleri “Acil Küçük Fonlar” sistemi ile yapmayı planlıyor. Aileler nakit ödemelerinden, şehir veya bölge ofislerine başvuru formu göndererek yararlanabilecek. Aileler ödemeyi banka hesaplarından alabilecek.

Çalışanların işsiz kalmaması için şirketler desteklenecek.

Hükümet istihdam düzenleme yardımları dahilinde insanların çalıştığı işlerde devamlılıklarını sağlamak için şirketleri desteklemeyi düşünüyor. Planlanan istihdam düzenleme yardımlarına göre maaş bordrolarını karşılayamama riski yüksek olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler geçici çalıştırdıkları işçilerin 2 – 3 aylık maaşı kadar yardım almaya hak kazanıyor. Yeni alınan önlemlere göre bazı durumlar dahilinde ödenecek para miktarı %80 ve %90’lara kadar yükseltilebilir.

Hükümet yeni mezunları işe alan bazı şirketler için, işten çıkarmaları engellemek amacıyla yardım paketleri düzenliyor. Hazırlanan koşullar şirketlerin yardım için uygun olup olmadığının belirlenmesinde büyük kolaylık sağlıyor.

Seyahat ve yemek endüstrilerine destek

Özellikle seyahat ve yeme içme sektörünün aldığı büyük darbe sonucu hükümet bu endüstrilerde bulunan şirketlere direkt olarak destekleme yardımı yapmayı planlıyor. Örnek olarak hükümet, insanları seyahat etmeye ve dışarıda yemek yemeye teşvik etmek için indirim kuponları veya hediye kartları verebilecek.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.