DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19352761.28429%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japonya yavaş yavaş alaturka tuvaletleri kullanımdan kaldırıyor

Japonya yavaş yavaş alaturka tuvaletleri kullanımdan kaldırıyor

ABONE OL
Ocak 7, 2020 09:16
Japonya yavaş yavaş alaturka tuvaletleri kullanımdan kaldırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taharet musluğu ile donatılmış yüksek teknolojili tuvaletler artık birçok Japon evinde standart ekipmanlardır, ancak 1960’lara kadar insanların geleneksel alaturka tuvaletleri kullanması daha yaygındı.

O zamandan beri, Japon Konut Kurumu’nun (şu anda Kentsel Rönesans Ajansı) kamu konut binalarını onlarla donatma kararı ile teşvik edildiği için, Batı tarzı klozet kullanımı zamanla yaygınlaştı. Japonya’nın büyük tuvalet üreticilerinden Toto’ya göre, 1976’da üretilen Batı ve Japon tarzı tuvaletlerin sayısı kabaca aynıydı, ancak daha sonra Batı tarzı tuvaletlerin üretimi hızla arttı. 2015’e kadar, alaturka tuvaletler şirket tarafından üretilen tüm tuvaletlerin sadece %1’ini oluşturuyordu.

Deprem, tayfun veya diğer doğal afetler durumunda tahliye yeri olarak hizmet veren ilkokul ve ortaokullarda, Japon tarzı tuvaletlerin yerini Batı tarzı tuvaletlerle değiştirmek için bir çalışma var. Bu, Kumamoto Eyaleti’ndeki Nisan 2016 depremleri ve Hokkaido’daki Eylül 2018 depreminin ardından tahliye sahalarındaki duruma bir müdahale olarak yapılmaktadır.

Her iki durumda da yaşlı insanlar Batı tarzı tuvaletleri kullanmak için sıraya girdiler çünkü zayıf bacakları ile çömelmekte zorlanıyorlardı. Birçoğu tuvalete gitmek için daha uzun süre bekliyordu yada tuvalete gitmemek için daha az sıvı tüketiyorlardı.

Kasım 2016’da Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma, Japon tarzı tuvaletlerin devlet ilköğretim ve ortaokullardaki tüm tuvaletlerin yaklaşık % 60’ını oluşturduğunu gösterdi. Hükümet şimdi, bu okullardaki Batı tarzı tuvaletlerin oranını önümüzdeki üç yıl içinde % 80’e çıkarmayı hedefliyor.

Japonya Turizm Ajansı tarafından yapılan bir 2016 araştırmada, Japonya’daki önemli gezi noktalarındaki 4.000 umumi tuvaletin yaklaşık % 40’ının Japon tarzı tuvaletler olduğu görüldü. Bazıları alaturka tuvaletleri daha hijyenik bulurken, insanların büyük çoğunluğu Batı tarzı tuvaletleri tercih ediyor.

Özellikle yabancı turistler, alaturka tuvaletleri nasıl kullanacaklarını bilmeyebilir veya sağlıksız olarak düşünebilirler. Bu görüşler göz önüne alındığında, Tokyo belediye hükümeti 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpiklerine hazırlanmak için daha fazla Batı tarzı tuvalet kurmayı hedefliyor.

Tokyo Metro’nun metro hizmetleri, istasyonlarının 179’unda Batı tarzı tuvaletler kurmayı planlarken, Toei Metro hizmetleri, Batı tarzı tuvaletler oranını mevcut seviye olan % 60’tan % 95’e çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: nippon.com
Çeviri: Elif Dinçer

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ