DOLAR 32,8778 -0.5%
EURO 35,8684 -0.29%
ALTIN 2.533,73-0,66
BITCOIN 22435180.6887%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japonya’da bir Sivil Toplum Kuruluşu barınaklardaki yaşlı köpekleri yaşlı vatandaşlara sahiplendiriyor.
  • Japonya Postası
  • Yaşam
  • Japonya’da bir Sivil Toplum Kuruluşu barınaklardaki yaşlı köpekleri yaşlı vatandaşlara sahiplendiriyor.

Japonya’da bir Sivil Toplum Kuruluşu barınaklardaki yaşlı köpekleri yaşlı vatandaşlara sahiplendiriyor.

ABONE OL
Aralık 6, 2019 13:39
Japonya’da bir Sivil Toplum Kuruluşu barınaklardaki yaşlı köpekleri yaşlı vatandaşlara sahiplendiriyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş, yaşlanan terkedilmiş köpekleri yaşlı köpek sahiplenmek isteyen kişiler ile eşleştirmek için bir girişim başlattı.

Nagoya merkezli bir barınak köpekleri için yuva kuran bir kuruluş olan Dog Duca, “kıdemli köpek destek sistemi” olarak adlandırdığı sistemi kullanıyor ve sistemi 65 yaş ve üstü vatandaşlar ve yaşlı köpekler için uygun bir hizmet olarak değelendiriyor.

Örgütün temsilcisi olan 56 yaşındaki Shinobu Takahashi, “Yaşlılar yaşamlarına yeni anlamlar katabilir ve köpekler zengin bir ortamda sevgiyi deneyimleyebilir” diyor.

Yaşlılar, gelecekteki hastalıkların yeni evcil hayvanlarına bakmalarına engel olacağından korktukları için genç köpekleri barınaklardan sahiplenme konusunda tereddüt ediyor. Aynı şekilde, yaşlı köpeklerin çoğu da kalan kısa ömürleri nedeniyle çoğu kişi tarafından tarafından direkt sahiplenilmeden kaderlerine terk ediliyor.

Takahashi, daha evvel köpek bakma deneyimi olması gereken potansiyel sahiplerle buluşuyor ve ardından uyumluluğa göre iyi bir eşleşme yapıyor. Herhangi bir nedenden dolayı sahibi köpeğe bakamaz hale gelirse, tüm sorumluluk organizasyonun oluyor.

Geçtiğimiz yaz 18 yaşındaki köpeğini kaybeden Sachiko Hirabayashi, yalnızlık hissiyle evcil hayvan dükkanlarına birçok ziyarette bulundu ancak sonuç olarak kendi yaşına uygun olmayan bir köpek yavrusu sahiplenmeye ikna olamadı.

Fakat 69 yaşındaki Hirayabashi Ekim ayı sonlarında Dog Duca’yı ziyaret etti, burada katarakttan muzdarip bir minik pinscher ile tanıştı. Yaklaşık 10 yaşında olduğu düşünülen köpeği sahiplenmeye, köpek ona doğru bakıp kucağına atladıktan sonra karar verdi.

Hirabayashi, “Sanki başından beri benimleydi. Köpeğim için hep sağlıklı kalmak istiyorum. Ona huzurlu bir yuva vermek istiyorum” dedi.

Genç türdaşlarına göre daha az hareket etmeleri gereken yaşlı köpeklerin yaşlılarla yürümeleri de daha kolay oluyor. Ayrıca, artık kariyer ve çocuklar gibi diğer sorumluluklarla meşgul olmayan yaşlı sahiplerinden daha fazla ilgi görmeleri de muhtemel hale geliyor.

Organizasyon, hem köpek sahibini hem de köpeği kontrol etmek için neredeyse günlük olarak temas halinde olmak üzere, köpek sahiplenildikten sonra dahi kapsayıcı bir ilgilenme politikası güdüyor. Öngörülemeyen durumlarda hızlı bir müdahaleyi kolaylaştırmak için şu anda köpek sahiplenme işlemi, Nagoya şehrinin banliyölerinde yaşayan kişilerle sınırlı tutuluyor.

Takahashi, “Sadece yaşlılar için yapabileceğimiz bile çok şey var. Kalan hayatlarını mutluluk içinde yaşamaları için mümkün olduğunca çok köpeği mümkün olduğunca çok yaşlı sahiple bir araya getirmek istiyorum,” diyor.

Kaynak: Mainichi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ