DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19385182.50181%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japonya’da Japonca konuşmadan sürücü belgesi almak

Japonya’da Japonca konuşmadan sürücü belgesi almak

ABONE OL
Nisan 17, 2020 17:39
Japonya’da Japonca konuşmadan sürücü belgesi almak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğruyu söylemek gerekirse bir arabayı sürmek düşüncesi beni tümüyle korkutuyor. Her ne kadar Nagano eyaleti gibi kırsal bir bölgeye yerleşmeye karar vermiş olsam da bir arabam olsaydı hayatım çok daha kolaylaşırdı. Çünkü haftada 40 kilometre evden işe, işten eve yürümek biraz yorucu. Japoncamla günlük konuşma dilinde idare ediyorum ama Japoncayı ama kesinlikle akıcı konuşamıyorum. Dolayısıyla kontrat için pazarlık etme, yasal meseleler gibi resmi işleri halletmem ve ya arabayla yola çıkmam gerektiğinde anadilim olan İngilice’yi kullanmayı tercih ediyorum. 

Birçok ülkede olduğu gibi Japonya’da da ehliyet almak çetrefilli ve pahalı bir süreç. Aynı zamanda bir sürü evrak işi gerektiriyor.

Bu durum, araba kullanmayı öğrenmekte benim için bir sorun yaratıyor. Tabi ki bir çok sürücü kursu var, hatta bir tanesi evime 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Ama onlar ne İngilizce konuşuyor ne de bu süreç hakkında İngilizce bilgi veriyorlar.

Dolayısıyla Japonca okuma ve yazmayı iyice geliştirmedikçe Nagano’da araba kullanmayı öğrenmenin bir seçenek olmayacağını kısa sürede farkettim. İngilizce eğitim veren uygun bir sürücü kursu (aşağıdaya listesini ekledim) bulmadan önce eğer Japonya’da ehliyet almak isterseniz izlemeniz gereken prosedür işte burada:

Japonya’da sürücü belgesi alma süreci

Japonya’daki bir çok şey gibi ehliyet almak da karmaşık, pahalı ve tonlarca evrak işi gerektiren bir süreç. Eğer kendi ülkenizde hali hazırda bir ehliyetiniz varsa işler daha kolay fakat yine de sinir bozucu. Şimdi bu iki durumu da ayrı ayrı inceleyeceğiz. Aşağıdaki linkleri kullanarak durumunuza uygun seçeceğe hızlıca erişebilirsiniz.

Eğer kendi ülkenizde hali hazırda bir sürücü belgeniz yoksa

Japonya’da ehliyet almak için izlemeniz gereken dört temel adım var.

Birinci Adım: Geçici sürücü belgesi almak

Bunun için yol güvenliği ve Japonya’daki trafik kuralları üzerine çoktan seçmeli bir sınava girmeniz gerekiyor. Sınavı geçmek için 50 puan üzerinden en azından 45 puan almalısınız. Sonrasında, resmi bir sürücü kursu tarafından düzenlenen bir direksiyon sınavını geçmeniz gerekli. 

Geçici sürücü belgesini aldıktan sonra, sürücü kursunu bir kenara bırakıp kamu trafiğine açık yollarda alıştırma yapabilirsiniz. Bu aşama pratikte Birleşik Krallık’taki geçici ehliyet uygulamasının aynısı.

İkinci Adım: Daha fazla trafik dersi almak

Finaldeki yazılı ve uygulamalı sınavlara hazırlanmak için hem sınıf içi derslere katılmalı hem de daha çok pratik yapmalısınız. Dilediğiniz kadar çok ders alma hakkınız var.  Tek şart eğer geçici sürücü belgenizi altı ay içinde normal sürücü belgesine çevirmezseniz geçici ehliyeti almak için geçtiğiniz aşamaları tekrarlamanız gerekiyor. 

Finaldeki sınava girmeden önce onaylı bir ilk yardım dersi de almanız gerekli. Direksiyon sınavına girebilmek için son üç ay içinde kamuya açık yollarda en azından beş seanslık uygulamalı sürüş denemesiyle pratiğinizi tamamlamış olmanız gerek.

Sürecin çok da kolay olmadığı konusunda sizi uyarmıştım!

Üçüncü Adım: Yazılı sınava girmek

Bu aşamada önceki yazılı sınavın daha da zorlaştırılmış versiyonuna gireceksiniz. Toplamda 95 soru var. Doksan tanesi çoktan seçmeli ve format olarak geçici sürücü belgesi için girilen yazılı sınava benziyor. Son beş soru resimli ve resimli sorulan herbiri iki puan değerinde. Bu sebeple geçme notunun 100 üzerinden 95 puan olarak belirlenmesinde küçük bir sapma payı var.

Dördüncü Adım: Son direksiyon sınavına girmek (sonunda)

Yukarıdaki aşamaları geçtikten, saatlerce süren uygulamalı ve teorik alıştırmalarla kendinizi yetiştirdikten sonra son meydan okumayla -ehliyet sınavıyla- yüzleşmeye hazırsınız. Gelecek kısımda bu konuya daha çok değinececeğiz. 

Eğer kendi ülkenizde hali hazırda sürücü belgeniz varsa

Bu guruptakilerin bir sürücü kursuna kaydolmak veya geçici sürücü belgesi almak için endişelenmesine gerek yok. Önemli olan kendi ülkelerinde sürücü belgesi olmayanların da girdiği 45 soruluk yazılı sınav ve uygulamalı direksiyon sınavı.

Fakat asıl sorun “uygulamalı” direksiyon sınavının alışıldık araba sürme yöntemlerinin dışında ve mantık dışı oluşu. Sınavın mantığı “Arabayı ne kadar ustalıkla sürebileceğini göster” den ziyade “Bu sınavı nasıl ustalıkla geçebileceğini göster” şeklinde. 

Yabancılar bu sınavı ortalama üç veya dört kere denedikten sonra geçebiliyor. Dolayısıyla ilk denemede siz de geçemezseniz üzülmeyin!

Örneğin, sınav esnasında normal bir yoldan çok karikatirüze edilmiş bir yılana benzeyen, dar “S harfi şeklinde bir virajı” kaldırımdan 70 santimetre mesafeyi koruyarak almanız gerekiyor.

Ben ne mi tavsiye ediyorum? Hazırlığınızı iyi yapın. Uygun bir sürücü kursu bulun ve sınava girmeden önce direksiyon sınavı için eğitmenlerden biriyle birkaç kez pratik yapın. 

Aşağıdaki sürücü kurslarından bazıları eğer sınavı ilk denemede geçemezseniz ücretsiz veya indirimli ekstra ders olanakları sağlıyor.

İngilizce eğitim veren sürücü kursları

Aşağıda, İngilizce konuşanlar için Japonya’daki dört sürücü kursu hakkında bilgi var. Fakat bazıları için biraz seyahat etmeniz gerekebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

  • Kodama Sürücü Kursu

Tokyo ve Yokohama’daki şubeleriyle bu sürücü kursu, konu İngilizce ehliyet derslerine gelince internette fazlasıyla ün salmış durumda. Fakat 396,000 Japon yenine otomatik vites ve 410,000 Japon yenine düz vites direksiyon dersleri sunmasıyla açık ara en pahalı kurs da aynı zamanda. 

https://www.koyama.co.jp/english.htm

  • Chubu Nippon Sürücü Kursu

Nagoya’daki Chubu Nippon Sürücü Kursu Japonya’nın merkezinde yaşayanlar için iyi bir seçenek olabilir. 353,000 Japon yenine otomatik ve 369,000 Japon yenine düz vites direksiyon dersleriyle Kodama’dan biraz daha uygun fiyatlı. Eğer içinizi rahatlatacaksa bu sürücü kursu aynı zamanda Toyota Motor Corporation tarafından da destekleniyor. 

http://www.e-chubu.jp/sp/english/car_license/

  • EDS Sürücü Kursu

Tokyo ve Saitama merkezli sıradaki bu sürücü kursu öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre farklı fiyat seçenekleri sunan sayılı kurstan biri. Bazı insanlar diğerlerine göre daha hızlı öğrenir ve eğer siz de normal kurs süresinden birkaç saat daha kısa sürede bu işi halledebileceğinizi düşünüyorsanız 176,000 Japon yeni fiyatlı otomatik vites direksiyon kursu tam da size göre olabilir.

https://www.eds-jp.com/plans-fees

  • Okui Sürücü Kursu 

Saitama’daki Okui sürücü kursu diğer dört okula göre en düşük fiyatlı olanı. Başlangıç seviye dersleri sadece 120,000 Japon yeni. Sürücü belgenizi iki hafta içinde almak isterseniz 400,000 Japon yenine yoğunlaştırılmış VIP kurs olanakları da mevcut.

https://www.okui-ds.com/

Bana gelirsek, ben zamanımı daha çok teorik sınav için çalışmaya ayırıyorum. Eğer sağlığım ve maddi durumum elverirse inşallah seneye bu vakitler ben de yollara düşmüş olacağım. 

Herkese bol şans ve dikkatli sürüşler diliyorum.

Yazının orijinaline buradan erişebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ