DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19385182.50181%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

 • Menü
X
Japonya’nın Diğer İngilizce Konuşmayan Ülkeler Arasındaki Dil Yeterliliği

Japonya’nın Diğer İngilizce Konuşmayan Ülkeler Arasındaki Dil Yeterliliği

ABONE OL
Aralık 21, 2019 12:23
Japonya’nın Diğer İngilizce Konuşmayan Ülkeler Arasındaki Dil Yeterliliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya’nın İngilizce Dil Yeterliliği diğer İngilizce konuşmayan ülkelerin gerisinde kaldı.

Bir anket, İngilizce dil becerileri açısından Japonya’nın İngilizce konuşmayan 100 ülke ve bölge içinde 53. sırada olduğunu ortaya çıkardı. Geçen seneye göre sıralamada gerileyen Japonya, şu an hem Güney Kore’nin hem de Çin’in gerisinde kalmış durumda.

İsviçre’nin uluslararası eğitim kurumu olan Education First (EF)’ ün 2019 yılı için gerçekleştirdiği, İngilizce’yi anadil veya resmi dil olarak kullanmayan 100 ülke ve bölgede bulunan insanların İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek amacıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre Japonya, geçen sene 49. sıradayken bu sene 53. sıraya geriledi. Bu sonuca göre Japonya 4. kez ”düşük yeterlilik” grubunda değerlendirildi.

Anket, EF İngilizce Yeterlilik Endeksi için 100 ülkeden toplamda 2.3 milyon insanın İnternet üzerinden değerlendirildiği ücretsiz sınavlardan elde edilen verileri topladı ve bu verileri inceledi. Sınavlara katılanların %33’ü Avrupa, %25’i Asya, %19’u Orta ve Güney Amerika, %10’u ise Orta Doğu bölgelerindendi. Sınava katılanların yaş ortalaması 23 olarak belirlendi.

Asya ülkeleri arasında 5. sırada yer alarak en yüksek sonucu Singapur elde etti. Filipinler 20., Malezya 26., Hong Kong ise 33. sırada yer aldı. Güney Kore 37., Çin 40. oldu. Tüm bu ülkeler Japonya’dan daha yüksek başarı elde etti. 2011’de yürütülen ilk ankete göre Japonya listeye 14. sıradan giriş yapmıştı, fakat 2011’deki araştırmaya toplamda 40 ülke dahil edilmişti. Her yıl gerçekleştirilen bu ankete daha fazla ülke dahil edildikçe Japonya sıralamada gerilerde kalıyor.

Sonuçlar Japonya’daki insanların uzun zamandan beri İngilizce dil becerilerinin eksik olduğunu gösteriyor. Japonya Eğitim Bakanlığı bu eksikliği giderebilmek adına 2020’den itibaren geçerli olmak üzere ortaokullarda İngilizce’yi zorunlu kılmak ve okullarda bilgisayarları ve diğer teknolojik araçları İngilizce öğretiminde kullanmak gibi birtakım sıkı çalışmalar yürütüyor.

Japonya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018’de gerçekleştirilen İngilizce dil eğitiminin uygulanışı üzerine yapılmış bir anketin sonuçları, ortaokul ve liselerde İngilizce yeterliliğinin geçen senelere göre artmış olduğunu ortaya koydu. Japonya’da yaygın olarak uygulanan bir dil yeterlilik sınavı olan Eiken’de 3.seviyede olan 9. sınıflar 2017’yle kıyaslandığında başarılarını bu sene 1.9 puanla %42.6’ya yükselttiler. Eiken İngilizce Yeterliliği pre-2 seviyesinde olan son sınıf lise öğrencileri ise 0.9 puan ilerleyerek %40.2 lik bir başarı gösterdiler. Her ne kadar belli miktarda bir ilerleme kaydedilse de ankete dahil olan iki grup da bakanlığın hedefi olan %50 başarıya ulaşamadı.

Kaynak: nippon.com
Çeviri: Özlem Şentürk

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)
 • Ercan Güler

  Bizden iyi olduklarını düşünüyorum. Japonya gibi eğitim alanında gelişmiş bir ülkenin İngilizce konusunda geride kalması şaşılacak bir durum.

  Yanıtla
  +0
  -0
  • Özlem Șentürk

   Türkiye ne yazıkki 79. sırada ”very low” kategorisinde yer alıyor. Japonya kendi eğitim hedeflerine göre bu sıralamada geri kalmış durumda. Bize göre iyiler.

   Yanıtla
   +0
   -0


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ