DOLAR 32,8893 -0.48%
EURO 35,8946 -0.24%
ALTIN 2.533,39-0,68
BITCOIN 22303330.60403%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
“Mamachari”: Japonya’nın İkonik Bisikleti

“Mamachari”: Japonya’nın İkonik Bisikleti

ABONE OL
Aralık 12, 2019 21:39
“Mamachari”: Japonya’nın İkonik Bisikleti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlam ve Sürmesi Kolay

 

Kelimenin tam anlamıyla “anne bisikleti” anlamına gelen bir terim olan Mamachari, Japonya’nın her yerinde bulunan şehir bisikletidir. Sepetleri ve çoğu zaman çocuk koltukları olan bu makineler, yiyecekleri taşımak ve çocukları mahallenin etrafında gezdirmek gibi bir dizi iş için kullanılır. Güvenilirlikleri, aynı zamanda onları tren istasyonuna giden yolcular ve okula giden öğrenciler için popüler bir ulaşım yolu haline getirmiştir. Ofis çalışanları bile Mamachari’ler ile iş yerlerine giderken bu bisikletleri kullanırken görülebilir.

 

Mamachari ilk kez 1950’li yıllarda ortaya çıktı. O zamanlar kadınların kullandığı bisikletler 22-24 kilogram civarlarındaydı. Bu ağırlığından dolayı kullananlar sadece gençler ve 20’li yaşlarında olan kadınlardı, daha yüksek yaşa sahip insanlar çok ağır olduğu için bu bisikletleri kullanmayı tercih etmiyordu. Bundan sonra 1956 yılında piyasaya sürülen “Smart Lady” (Akıllı Kadın) modeli bir anda en iyi satan, popüler bir bisiklet haline geldi. Bunun sebebi daha dengeli, daha rahat, alçak bir sele ve rahat kavranan gidondan dolayıydı. Bu özellik ile beraber daha kısa olan kadınlar ve etek/elbise giyen kadınları da kullanması kolaylaştı. Bisikleti popüler yapan bir diğer özellik ise önünde gidona rahatlıkla takılıp/çıkarılabilen bir sepet bulunmasıdır.

 

Mamachari bisikleti her yaştan ve cinsiyetten insanlar için erişilebilir hale getirdi. Onlarca yıl boyunca günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Bugün ¥10.000’den başlayan fiyatları ile, yol ve dağ bisikletlerine göre daha ekonomiktirler.

 

Çocuk Koltukları ve Elektrik Desteği

 

Standart mamachari, bir sepet, bir kilit, bir dinamik ışık, çamurluklar ve bir zil gibi çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Çocuk koltukları ayrıca bir bisikletin arkasına olduğu gibi ön tarafa da takılabilir. Pratik olarak tasarlanmasına ek olarak, bisikletlerin kullanımı kolaydır ve minimum bir bakım gerektirir.

 

Mamachari, daha fazla sağlamlık ve güvenlik konusuna özel önem verilerek gelişmeye devam etti. 1993 yılında Yamaha, dünyanın ilk elektrikli destekli bisikletini üretti. Bunu, 1998 yılında bir elektrikli mamachari geliştirmeye çalışan Panasonic ve Maruishi Cycle takip ediyor; bu, bir çocuğu veya yiyecekleri taşırken dik tepelere kolayca çıkma özelliği ile dikkat çekiyor.

 

Bisikletlerin güvenliği arttıkça, dikkat çeken bir konu yolcu olarak binmesine izin verilen çocukların sayısı olmuştur. Her vilayet kendi kurallarını uyguluyor ve bazı bölgelerde iki çocuğa kadar taşınmasına izin veriliyor.

 

Japonya’dan Dünyaya

 

Son birkaç yılda Mamachari’ye dünyada büyük bir ilgi duyulmaya başlandı. Özellikle medya raporları ve programlarında bisikletlerin kültürel yerinin vurgulanması sonucunda bu kadar ilgi görmeye başladı. Bununla beraber Londra’da “Mamachari Bicycles” adı altında 2013 yılından beri hizmet veren bir dükkan bulunuyor. Ayrıca Afrika’da bu bisikletleri ithal etmeye başladı, bununla beraber Mamachari sağlamlığı ve güvenilirliğinden dolayı ulaşımda çok önemli bir yer kazandı.

 

Mamachari, sadece bir anne bisikleti veya kadınlar için bir bisiklet olmaktan çok daha büyük hale geldi. Artık tüm nesil, cins insanlar için popüler bir kullanım aracı haline geldi. Üretim seviyeleri spor ve gündelik bisikletler gibi türlerinde üstündedir. Mamachari gün geçtikçe tüm dünyadan hayranlar kazanmaya devam ederken belki bir gün tüm dünyada sokaklarda kullanılan bir bisiklet haline gelebilir.

 

Kaynak: Nippon

Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ