DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19424602.46789%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Çevre Bakanı Koizumi, Greta Thunberg’i eleştirdi

Çevre Bakanı Koizumi, Greta Thunberg’i eleştirdi

ABONE OL
Aralık 22, 2019 17:04
Çevre Bakanı Koizumi, Greta Thunberg’i eleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre Bakanı Shinjiro Koizumi ayın 20’sindeki röportajında çevre aktivisti Greta Thunberg’in faaliyetlerine değindi ve Japon gençliği için “Yetişkinleri suçlamak yerine tüm nesilleri içine alan bir yaklaşım sergilemelisiniz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Greta Thunberg, yetişkinlerin politikalarının ve aldıkları önlemlerin yetersizliğinden dolayı Küresel Isınma’nın arttığını, geleceklerinin kendilerinden çalındığını ifade etti ve bu sebeple “iklim adaleti” için onlardan şikâyetçi olan Greta, bu hareketiyle dünyadaki gençlerin sempatisini kazanıyor.

Koizumi bu ay, İspanya’daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25)’na katılması vesilesiyle Japon gençlerle sohbet edebilme fırsatı yakaladı. Röportajında bu konuya da temas ederek Greta’nın etkisinin oldukça büyük olduğunu dile getirdi. “Birilerinin peşinden gitmek yerine farklı bir yaklaşım sergilesek nasıl olur?” şeklinde bir öneride bulundu.

Ayrıca Greta Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yolculukları sırasında sera gazı emisyonu düşük olan bir yelkenliyle seyahat etti. Ancak Koizumi “Dürüst olmak gerekirse Japonya’da yolculuk yaparken uçağa binmemeniz imkânsız” şeklinde açıklama bulundu. Fakat Greta bu ay yelkenli ile Avrupa’ya ulaştığında gazetecilere yaptığı açıklamada “Çevreye zarar vermemek adına yapmanızı istediğim şey böyle bir yolculuk değil. Bugün bunun sürdürülebilirliği mümkün değil ve bir değişim gerekli” dedi.

Koizumi eylül ayında New York’taki Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’nde Greta’nın “Gençler sizin çevreye olan ihanetinizi fark etmeye başladı. Eğer bizleri yüz üstü bırakırsanız sizi asla affetmeyiz” şeklindeki konuşmasını Japon Hükümeti Temsilcisi koltuğunda dinledi.

Kaynak: asahi.com

Çeviri: Zeynep Durmaz

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ