DOLAR 32,9135 -0.43%
EURO 35,8735 -0.26%
ALTIN 2.536,29-0,56
BITCOIN 2225796-0.37761%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • Menü
X
Japon sofra düzeninin dört temel unsuru ile mükemmel yemek masası hazırlayın

Japon sofra düzeninin dört temel unsuru ile mükemmel yemek masası hazırlayın

ABONE OL
Mayıs 7, 2020 22:32
Japon sofra düzeninin dört temel unsuru ile mükemmel yemek masası hazırlayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya’da yemek çok yönlü duyguları barındıran bir deneyimdir ve gündelik gözlemciler sofra düzeninin mükemmel yemeği ayarlamaktaki öneminin farkına varmayabiliyor.


Japon yemek gelenekleri yemek çubuğu ile yeme etrafında gelişmiştir. Bu yemek ile iletişime geçmenin benzersiz bir yolunu meydana getirmiştir. Bir Avrupa restoranında masada tabağınızı tutmak kötü bir tavır olarak değerlendirilebilir, ancak Japonya’da yemeği dökmekten kaçınmak için pirinç kâsenizi bedeninize yakın tutmak kibar bir davranış olarak değerlendirilir. Benzer olarak çorbayı direkt kâseden içme Japon geleneği de yemek çubuklarına atfedilebilir.


Peki, estetik farklılıklar nelerdir? Japon yemek düzeninin asimetriğini anlamak için “wabi-sabi” gibi, Japon kültürü içindeki daha geniş kavramlara bakabiliriz. Wabi-sabi kusurlu ve eskimiş olanı över. Bu özellikleri yaşamın kırılganlığının değerli işaretleri olarak görmemizi ister. Wabi-sabi bilgeliğin yaşamın doğasının geçiciliğini ve kusurlu oluşunu kabul ederek bulunacağını öğreten Budizm ile bağdaştırılabilir.


Batı yemek düzeni mükemmellik ve kopyalama yoluyla ahenk sağlamaya çalışırken, Japon tarzı düzensiz ve uyuşmayan parçaları över. Kabaca şekillendirilmiş seramikler, narin porselenler ve oyulmuş ahşaplar Japon yemek masasında aynı anda bulunabilir. Başlangıçta bu tutarsız görünse de, her bir parça özenle düşünülerek seçilmiş ve belirli bir amaca sahiptir.


Japon yemek deneyimi bizlere dönüp, zaten var olan kusurlu gerçekliklerimizdeki güzelliğe bakmamızı öğretiyor.


Pirinç Kâseleri


Temelden başlayarak, birçok yemekten oluşan çoğu öğünler tek elle tutulabilecek kadar küçük olan bir kâse pirinç içerir. Pirincinizi servis etmenin yanı sıra, bu kâse size kişiliğinizi yemek takımınıza enjekte etme fırsatını da verir.


Seçenek aralığı yapan kişilerin parmak izlerini ve kusurlarını gururla sergileyen, narince boyanmış porselenlerden toprak seramiklere kadar uzar. Parmak izlerini bir kusur olarak görmek yerine, parçaya karakter ve değer katan detaylar olarak değerlendirebiliriz. Bunlar kâsenin deneyimlediklerinin tanığıdır ve ona eşsiz cazibesini kazandırır.


Japon yemeklerinde pirincin popülaritesi göz önüne alındığında, muhtemelen bu kâseleri sıklıkla kullanacaksınız, yani her gün zevk alarak etkileşimde bulunacağınız bir tane seçmek iyi bir fikir.
Pirinç kaseleri
Çorba Kâseleri


Sırada çorba kâseleri var. Kaşık ile içmek yerine direkt kâseden içilen Miso çorbası için, ahşap gibi yalıtkan bir malzemeden yapılması önemlidir. Bu, sıcak et suyunu fırın eldiveni için çığlık atmadan tutmanızı ve keyifle tadını çıkarmanızı sağlar.


Bu kâseler sıklıkla siz diğer yemeklerin tadını çıkarırken sıcak kalması için bir kapak ile gelir. Bu size içmeden önce çorbanızdan yükselen buharı ve kokuları tecrübe etmeniz için iyi bir fırsat verir.
Çorba kâseleri
Yemekler


Birçok kafası karışmış turist Japon yemeklerinin her birinin içinde turşu ya da batırmak veya dökmek için sos olan küçük tabak ve kâseler ile geldiğinin onaylayabilir. Her biri ile ne yapacağını düşünürken başlangıçta bu kafa karıştırıcı olabilir. Yemeklerin şeklinin içerikle ne yapılacağına dair verdiği ipuçlarını fark edince çok daha kolay hale gelecek. Dökülecek soslar sıklıkla dökülme çıkıntısı olan, dip soslar ve turşular ise düzgün kenarlı küçük tabaklar ile sunulur.
Sos tabakları
Yemek Çubuğu Dayanağı


Hiçbir Japon sofrası yemek çubuğu dayanağı olmadan tamamlanmış sayılmaz. Yemek arasında yemek çubuklarını masaya bırakmak hijyenik sayılmaz ancak bu problem yemek çubuğu dayanağı kullanılarak ile kolayca çözülür.


Daha da fazlası, bu size narince boyanmış porselenlerden eğlenceli kedi karakterlerine kadar birçok çeşit tasarımın olmasıyla masanıza kişilik katmanızı sağlayacak başka bir fırsat verir, Yemek çubuğu dayanakları küçük ve ucuzdur, birçok insanın misafir ya da mevsime göre seçmek üzere koleksiyonları vardır.
Yemek çubukları
Japon Yemek Takımlarını Nerede Bulunur?


Yani Tokyo’da kendi Japon yemek takımınızı oluşturmaya başlamak için nereye gitmelisiniz? Mutfak için hayal edebileceğiniz her şeyi satan dükkânların bulunduğu uzun bir yol olan, Ueno ve Asakusa arasında Kappabashi Sokağı’nı bulacaksınız. Orada, güzel yemek takımları, profesyonel pişirme ekipmanları, özel malzemeler ve hatta restoranların camlarında bulunan plastik yiyecekleri bile bulabilirsiniz. Japon yemek takımlarının geniş ürün yelpazesini bulabileceğiniz Den-Gama, Komatsuya ya da Fujita Shoji gibi dükkânlar ziyaret etmeye değer yerlerdir.


Alışveriş yapmaya gitme için güzel bir yer olmanın yanı sıra Kappabashi, Japon kültürünü ve saklı olan pek çok hazinelerini keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunar. Bu sebeple, Japonya’nın en saygın geleneklerinden birine adanmış bu muhteşem alanı keşfetmek için birkaç saat ayırmayı düşünebilirsiniz.

Haberin orijinal halini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ